krojiszycie1Znajomość podstawowych zasad kroju i szycia w codziennym życiu jest nieoceniona. Zajęcia krawieckie w naszym warsztacie prowadzone są właśnie pod kątem nabywania i utrwalania tych umiejętności, które mogą być przydatne każdemu w różnych sytuacjach życiowych. Podopieczni poznają narzędzia i urządzenia służące do wykonywania różnych prac oraz zasady bezpiecznego ich użytkowania. Poprzez naukę prostego szycia ręcznego - zszywania tkanin, naszywania aplikacji, przyszywania guzików usprawniają zdolności manualne. Natomiast koordynację wzrokowo ruchową ćwiczą nawlekając nici, zaginając brzegi materiałów, wycinając aplikacje i naklejając poszczególne elementy ozdób. Uczestnicy starają się dokładnie kopiować wzory szablonów, które są następnie wykorzystane do krojenia tkanin. Szyją przede wszystkim obrazy aplikacje, obrusy, serwety, poduszki, torby, fartuchy i „ kocyki dla zwierząt". Te ostatnie są regularnie przekazywane do Bydgoskiego Schroniska dla Zwierząt. 

Istotną jest umiejętność posługiwania się żelazkiem, bezpiecznego używania i właściwego doboru temperatury do krojiszycie2prasowanej tkaniny. Poszczególni uczestnicy ćwiczą szycie na stębnówce i overlocku.

Wymienione czynności ukierunkowane są na planowanie własnej pracy, racjonalne wykorzystanie tkaniny, rozpoznawanie i łączenie kolorów, a także projektowanie własnych wzorów.